Розділ «Стаття 41-1. Особливості виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави»

ЗУ "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"

Розділ VII ТИМЧАСОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

1. Держава в особі Міністерства фінансів України або в особі банку, в якому держава є власником частки понад 75 відсотків акцій (крім санаційного банку) (далі - державний банк), має право брати участь у виведенні з ринку неплатоспроможного банку, що відповідає критеріям, визначеним Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком України, у спосіб, визначений пунктами 3-5 частини другої статті 39 цього Закону.

Виведення з ринку неплатоспроможного банку за участю держави здійснюється протягом двох календарних днів з дня, наступного за днем початку процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку. Фонд протягом двох календарних днів під час виведення неплатоспроможного банку з ринку у спосіб, визначений пунктом 4 або 5 частини другої статті 39 цього Закону, за поданням Міністерства фінансів України призначає членів правління та ради банку. Положення статті 7 Закону України "Про банки і банківську діяльність" поширюються на банк, придбаний державою відповідно до цієї статті, якщо держава набула право власності на 100 відсотків акцій такого банку, і починають застосовуватися через один рік після набуття державою права власності на 100 відсотків акцій такого банку.

Держава набуває право власності на акції банку після завершення двох календарних днів з дня, наступного за днем початку процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку, з оплатою акцій на умовах відстрочення платежу в порядку, встановленому цією статтею.

Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України, Національний банк України та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб зобов’язані своєчасно вжити всіх необхідних заходів та вчинити всі необхідні дії для забезпечення належної комунікації між собою, іншими органами державної влади та установами (у тому числі учасниками депозитарної системи України), а також своєчасно підготувати документи та прийняти рішення, необхідні для забезпечення виконання вимог цієї статті.

У разі виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави у спосіб, визначений пунктом 4 або 5 частини другої статті 39 цього Закону, держава виступає інвестором.

Виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави здійснюється за рахунок державного бюджету та/або коштів державного банку.

2. Рішення про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку у спосіб, визначений пунктом 3 частини другої статті 39 цього Закону, приймає Кабінет Міністрів України за пропозицією Національного банку України, в якій зазначаються обсяг активів і зобов’язань.

Для здійснення Фондом заходів щодо передачі активів та зобов’язань неплатоспроможного банку майно або грошові суми неплатоспроможного банку, на яке накладено обтяження (у тому числі публічні) та обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) до дня віднесення банку до категорії неплатоспроможних, передається з письмовим повідомленням особи, в інтересах якої накладено арешт, уповноваженою особою Фонду. При цьому передане майно або грошові суми залишаються обтяженими.

3. Рішення про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку у спосіб, визначений пунктом 4 або 5 частини другої статті 39 цього Закону, приймає Кабінет Міністрів України за пропозицією Національного банку України, в якій зазначаються спосіб виведення банку з ринку за участю держави та розрахунки мінімальної потреби в капіталі з урахуванням можливості обміну необтяжених грошових зобов’язань банку перед пов’язаними особами, а також необтяжених грошових зобов’язань перед юридичними та фізичними особами, що не пов’язані з банком, крім коштів за поточними та депозитними рахунками таких осіб на акції додаткової емісії. Ця пропозиція повинна також містити розрахунок можливої потреби у додатковій капіталізації банку з урахуванням консервативних сценаріїв економічного розвитку, визначених Національним банком України.

4. У день прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку копія рішення передається до Фонду. Про прийняте рішення Кабінет Міністрів України повідомляє на своєму офіційному веб-сайті не пізніше наступного дня після дня запровадження тимчасової адміністрації.

У день отримання такого рішення Фонд у порядку, встановленому цим Законом та нормативно-правовими актами Фонду, повинен затвердити план врегулювання для виведення неплатоспроможного банку з ринку у спосіб, визначений рішенням Кабінету Міністрів України, без пошуку інших інвесторів.

Фонд у день отримання рішення Кабінету Міністрів України перед здійсненням капіталізації банку за участю держави приймає рішення про залучення міжнародно визнаної аудиторської фірми для проведення у тримісячний строк оцінки фінансового стану банку, визначення капіталу банку та потреби у його додатковій капіталізації з урахуванням консервативних сценаріїв економічного розвитку, визначених Національним банком України.

5. У день отримання рішення Кабінету Міністрів України про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку відповідно до пункту 4 частини другої статті 39 цього Закону Фонд вживає заходів для утворення перехідного банку відповідно до частини сімнадцятої статті 42 цього Закону, реєстрації випуску акцій, державної реєстрації юридичної особи і видачі банківської ліцензії у строки і порядку, визначені статтею 42 цього Закону.

У разі якщо наступні дні після прийняття зазначеного рішення є вихідними, Кабінет Міністрів України забезпечує роботу протягом двох наступних календарних днів усіх юридичних та фізичних осіб (у тому числі працівників), необхідних для утворення перехідного банку, реєстрації випуску акцій, державної реєстрації юридичної особи.

Оцінка майна (активів), що передається перехідному банку, і потреба банку у капіталі визначаються відповідно до положень та строків, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Майно (активи) неплатоспроможного банку, що передається до перехідного банку, у разі, якщо його справедлива вартість, визначена за результатами оцінки аудиторською фірмою, є меншою, ніж його балансова вартість, може бути повернуто банком до неплатоспроможного банку протягом двох місяців після завершення оцінки. Фонд та банк можуть укласти договір про компенсацію різниці цієї вартості за рахунок передачі іншого майна (активів) такого неплатоспроможного банку, що буде погоджено банком, або шляхом надання неплатоспроможним банком компенсації різниці у вартості іншими фінансовими інструментами чи майном.

Фонд має право укласти договір з перехідним банком для управління майном (активами), що не передається перехідному банку, який повинен після набуття державою права власності на акції банку передбачати можливість Міністерства фінансів України змінювати умови та перелік активів, що передаються в управління.

6. У день отримання рішення Кабінету Міністрів України про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку відповідно до пункту 5 частини другої статті 39 цього Закону Фонд у строки, встановлені цією частиною, вживає заходів до додаткового розміщення акцій нової емісії за таких умов:

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «ЗУ "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"» автора Верховна Рада України на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Стаття 41-1. Особливості виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Стаття 1. Предмет та мета Закону

  • Стаття 2. Визначення термінів

  • Стаття 3. Правовий статус Фонду

  • Стаття 4. Функції Фонду

  • Стаття 5. Підзвітність Фонду

  • Стаття 6. Нормативно-правові акти Фонду

  • Стаття 7. Звітність Фонду

  • Стаття 8. Склад та порядок формування адміністративної ради Фонду

  • Стаття 9. Повноваження адміністративної ради Фонду та голови адміністративної ради Фонду

  • Стаття 10. Порядок роботи адміністративної ради Фонду

  • Стаття 11. Виконавча дирекція Фонду

  • Стаття 12. Повноваження виконавчої дирекції Фонду

  • Стаття 13. Призначення на посаду та звільнення з посади директора - розпорядника Фонду

  • Стаття 14. Повноваження директора - розпорядника Фонду

  • Стаття 15. Внутрішній аудит

  • Стаття 16. Працівники Фонду

  • Стаття 17. Учасники Фонду

  • Стаття 18. Інформація для вкладників

  • Стаття 19. Джерела формування коштів Фонду

  • Стаття 20. Розпорядження коштами Фонду

  • Стаття 21. Початковий збір до Фонду

  • Стаття 22. Регулярний збір до Фонду

  • Стаття 23. Спеціальний збір до Фонду

  • Стаття 24. Пеня за несплату та несвоєчасну сплату зборів до Фонду, штрафи за адміністративні порушення

  • Стаття 25. Кредитування Фонду та внесення державою коштів на безповоротній основі

  • Стаття 26. Гарантії за вкладом

  • Стаття 27. Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами

  • Стаття 28. Розрахунки з вкладниками

  • Стаття 29. Набуття Фондом права кредитора банку

  • Стаття 30. Регулювання Фондом діяльності банків

  • Стаття 31. Звітність банків перед Фондом

  • Стаття 32. Перевірки банків

  • Стаття 33. Адміністративно-господарські санкції щодо банків за порушення законодавства про гарантування вкладів фізичних осіб

  • Стаття 34. Запровадження тимчасової адміністрації

  • Стаття 35. Вимоги до уповноваженої особи Фонду

  • Стаття 36. Наслідки запровадження тимчасової адміністрації

  • Стаття 37. Повноваження уповноваженої особи Фонду

  • Стаття 38. Заходи щодо забезпечення збереження активів банку, запобігання втрати майна та збитків банку

  • Стаття 39. План врегулювання

  • Стаття 39-1. Особливості проведення Фондом відкритого конкурсу з метою виведення неплатоспроможного банку з ринку

  • Стаття 40. Особливості передачі активів і зобов’язань неплатоспроможного банку

  • Стаття 41. Особливості продажу неплатоспроможного банку

  • Стаття 41-1. Особливості виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави
  • Стаття 42. Особливості утворення та продажу перехідного банку

  • Стаття 42-1. Особливості відчуження зобов’язань неплатоспроможного банку, що гарантуються Фондом, з виплатою премії приймаючим банком

  • Стаття 43. Фінансова підтримка з боку Фонду

  • Стаття 44. Ліквідація банку і призначення уповноваженої особи Фонду

  • Стаття 45. Оголошення про ліквідацію банку

  • Стаття 46. Наслідки початку процедури ліквідації банку

  • Стаття 47. Організація роботи уповноваженої особи Фонду

  • Стаття 48. Повноваження Фонду під час здійснення ліквідації банку

  • Стаття 49. Заходи з підготовки задоволення вимог кредиторів

  • Стаття 50. Формування ліквідаційної маси банку

  • Стаття 51. Продаж майна банку, що ліквідується

  • Стаття 52. Черговість та порядок задоволення вимог до банку, оплата витрат та здійснення платежів

  • Стаття 52-1. Збереження документів

  • Стаття 52-2. Спеціалізована установа

  • Стаття 53. Завершення ліквідації банку

  • Стаття 54. Оскарження рішень

  • Стаття 55. Співпраця та координація діяльності між Фондом та Національним банком України

  • Стаття 56. Надання інформації для Фонду

  • Стаття 57. Надання інформації для Національного банку України та інших державних органів

  • Стаття 58. Безспірне списання своєчасно не сплачених сум зборів до Фонду

  • Прикінцеві та перехідні положення

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи