Розділ «Стаття 1. Визначення та ознаки державно-приватного партнерства »

ЗУ "Про державно-приватне партнерство"

Розділ I ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Державно-приватне партнерство - співробітництво між державою Україна, Автономною Республікою Крим, територіальними громадами в особі відповідних державних органів та органів місцевого самоврядування (державними партнерами) та юридичними особами, крім державних та комунальних підприємств, або фізичними особами - підприємцями (приватними партнерами), що здійснюється на основі договору в порядку, встановленому цим Законом та іншими законодавчими актами, та відповідає ознакам державно-приватного партнерства, визначеним цим Законом.

На стороні приватного партнера у договорі, що укладається в рамках державно-приватного партнерства, можуть виступати декілька осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути приватними партнерами. Відносини між приватними партнерами та порядок визначення приватного партнера для представництва інтересів інших приватних партнерів у відносинах з державним партнером визначаються умовами договору, укладеного між приватними партнерами, або умовами договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства. Такі особи несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями, передбаченими договором, що укладається в рамках державно-приватного партнерства.

Крім переможця (переможців) конкурсу з визначення приватного партнера, приватним партнером може виступати юридична особа, створена для здійснення державно-приватного партнерства переможцем (переможцями) конкурсу з визначення приватного партнера, якщо це передбачено умовами відповідного конкурсу, при цьому протягом строку, встановленого договором, укладеним у рамках державно-приватного партнерства, переможець (переможці) конкурсу повинен (повинні) прямо або опосередковано володіти більше ніж 50 відсотками статутного капіталу цієї юридичної особи. Протягом місяця після державної реєстрації створеної юридичної особи до договору в рамках державно-приватного партнерства мають бути внесені відповідні зміни, у тому числі щодо субсидіарної відповідальності переможця (переможців) конкурсу за зобов'язаннями цієї юридичної особи.

Переможець (переможці) конкурсу несе (несуть) у повному обсязі відповідальність за виконання зобов'язань за договором державно-приватного партнерства.

За рішенням державного партнера державне підприємство, комунальне підприємство, підприємство Автономної Республіки Крим або господарське товариство, 100 відсотків статутного капіталу якого належать державі, територіальній громаді чи Автономній Республіці Крим, може брати участь у договорі, укладеному в рамках державно-приватного партнерства, на стороні відповідного державного партнера. Державний партнер несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями такого підприємства або господарського товариства відповідно до договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства.

До ознак державно-приватного партнерства належать:

надання прав управління (користування, експлуатації) об'єктом партнерства або придбання, створення (будівництво, реконструкція, модернізація) об'єкта державно-приватного партнерства з подальшим управлінням (користуванням, експлуатацією), за умови прийняття та виконання приватним партнером інвестиційних зобов'язань відповідно до договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства;

довготривалість відносин (від 5 до 50 років);

передача приватному партнеру частини ризиків у процесі здійснення державно-приватного партнерства;

внесення приватним партнером інвестицій в об'єкти партнерства із джерел, не заборонених законодавством.


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «ЗУ "Про державно-приватне партнерство"» автора Верховна Рада України на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Стаття 1. Визначення та ознаки державно-приватного партнерства “ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Стаття 1. Визначення та ознаки державно-приватного партнерства 
  • Стаття 2. Правові засади державно-приватного партнерства 

  • Стаття 3. Основні принципи здійснення державно-приватного партнерства 

  • Стаття 4. Сфери застосування державно-приватного партнерства 

  • Стаття 5. Форми здійснення державно-приватного партнерства 

  • Стаття 6. Здійснення державних закупівель у рамках державно-приватного партнерства 

  • Стаття 7. Об'єкти державно-приватного партнерства 

  • Стаття 8. Використання земельних ділянок для здійснення державно-приватного партнерства 

  • Стаття 9. Джерела фінансування державно-приватного партнерства 

  • Стаття 10. Пропозиції про здійснення державно-приватного партнерства 

  • Стаття 11. Аналіз ефективності здійснення державно-приватного партнерства 

  • Статтю 12 виключено на підставі Закону № 817-VIII від 24.11.2015

  • Стаття 13. Прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства 

  • Стаття 14. Визначення приватного партнера 

  • Стаття 15. Засади проведення конкурсу з визначення приватного партнера 

  • Стаття 16. Оприлюднення інформації про результати проведення конкурсу з визначення приватного партнера 

  • Стаття 17. Укладення договору в рамках державно-приватного партнерства з переможцем конкурсу 

  • Стаття 18. Державна підтримка здійснення державно-приватного партнерства 

  • Стаття 19. Правовий режим інвестиційної та господарської діяльності іноземного приватного партнера 

  • Стаття 20. Гарантії прав приватних партнерів 

  • Стаття 21. Контроль за виконанням договорів, укладених у рамках державно-приватного партнерства 

  • Стаття 22. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державно-приватного партнерства

  • Прикінцеві та перехідні положення

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи