Розділ «Стаття 25. Кредитування Фонду та внесення державою коштів на безповоротній основі»

ЗУ "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"

Розділ IV ПОРЯДОК ФОРМУВАННЯ КОШТІВ ФОНДУ

1. Фонд у разі виникнення тимчасового дефіциту ліквідності звертається до Національного банку України за отриманням кредиту та/або викупом державних цінних паперів. Національний банк України приймає рішення про надання або ненадання кредиту Фонду, у тому числі шляхом відкриття кредитної лінії, на умовах, визначених нормативно-правовими актами Національного банку України, не пізніше п’яти робочих днів з дати отримання звернення Фонду.

2. Фонд щомісяця проводить оцінку настання ризику істотного зменшення обсягу коштів Фонду відповідно до методики, визначеної Кабінетом Міністрів України, за якою визначається обсяг ризику недостатності коштів Фонду.

Під настанням ризику недостатності коштів Фонду розуміється прогноз настання протягом року хоча б однієї з таких обставин:

1) з початку року обсяг коштів Фонду, що можуть бути використані Фондом на цілі, передбачені пунктами 1 і 4 частини другої статті 20 цього Закону, зменшиться більше ніж на 70 відсотків;

2) обсяг коштів Фонду в майбутньому (прогнозному) періоді ставитиме менше 2,5 відсотка суми гарантованих Фондом коштів вкладників у межах суми відшкодування з урахуванням суми зборів, що мають надійти від учасників Фонду протягом поточного кварталу.

У разі наявності ризику недостатності коштів Фонду, за умови відсутності у законі про Державний бюджет України на поточний рік бюджетних призначень у необхідному Фонду розмірі, Фонд подає Міністерству фінансів України заявку на отримання кредиту (внеску на безповоротній основі) за рахунок державного бюджету із зазначенням його розміру.

Міністерство фінансів України в місячний строк з дня отримання заявки Фонду розробляє і подає до Верховної Ради України відповідний законопроект, що включає пропозиції Фонду.

3. Фонд звертається за отриманням кредиту або внеску на безповоротній основі за рахунок державного бюджету з метою забезпечення дотримання Фондом мінімального обсягу коштів, визначеного частиною третьою статті 19 цього Закону, та за умови вичерпання можливостей поповнення коштів Фонду за рахунок інших джерел, визначених частиною першою статті 19 цього Закону.

Кредит або внесок на безповоротній основі можуть бути надані у вигляді коштів або облігацій внутрішньої державної позики.

4. На підставі закону про Державний бюджет України на відповідний рік та за умови настання обставин, передбачених в абзаці другому цієї частини, Міністерство фінансів України протягом 14 робочих днів з дня отримання заявки Фонду забезпечує надання Фонду кредиту (внеску на безповоротній основі).

Обставинами, за яких Міністерство фінансів України надає Фонду кошти або передає чи обмінює на векселі Фонду облігації внутрішньої державної позики, є:

1) з початку року обсяг коштів Фонду використаний Фондом на цілі, передбачені пунктами 1 і 4 частини другої статті 20 цього Закону, зменшився більше ніж на 70 відсотків;

2) обсяг коштів Фонду становить 2,5 чи менше відсотків суми гарантованих Фондом коштів вкладників у межах суми відшкодування з урахуванням суми зборів, що мають надійти від учасників Фонду протягом поточного кварталу.

5. Порядок надання кредиту або внеску держави на безповоротній основі Фонду встановлюється Кабінетом Міністрів України.


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «ЗУ "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"» автора Верховна Рада України на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Стаття 25. Кредитування Фонду та внесення державою коштів на безповоротній основі“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Стаття 1. Предмет та мета Закону

  • Стаття 2. Визначення термінів

  • Стаття 3. Правовий статус Фонду

  • Стаття 4. Функції Фонду

  • Стаття 5. Підзвітність Фонду

  • Стаття 6. Нормативно-правові акти Фонду

  • Стаття 7. Звітність Фонду

  • Стаття 8. Склад та порядок формування адміністративної ради Фонду

  • Стаття 9. Повноваження адміністративної ради Фонду та голови адміністративної ради Фонду

  • Стаття 10. Порядок роботи адміністративної ради Фонду

  • Стаття 11. Виконавча дирекція Фонду

  • Стаття 12. Повноваження виконавчої дирекції Фонду

  • Стаття 13. Призначення на посаду та звільнення з посади директора - розпорядника Фонду

  • Стаття 14. Повноваження директора - розпорядника Фонду

  • Стаття 15. Внутрішній аудит

  • Стаття 16. Працівники Фонду

  • Стаття 17. Учасники Фонду

  • Стаття 18. Інформація для вкладників

  • Стаття 19. Джерела формування коштів Фонду

  • Стаття 20. Розпорядження коштами Фонду

  • Стаття 21. Початковий збір до Фонду

  • Стаття 22. Регулярний збір до Фонду

  • Стаття 23. Спеціальний збір до Фонду

  • Стаття 24. Пеня за несплату та несвоєчасну сплату зборів до Фонду, штрафи за адміністративні порушення

  • Стаття 25. Кредитування Фонду та внесення державою коштів на безповоротній основі
  • Стаття 26. Гарантії за вкладом

  • Стаття 27. Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами

  • Стаття 28. Розрахунки з вкладниками

  • Стаття 29. Набуття Фондом права кредитора банку

  • Стаття 30. Регулювання Фондом діяльності банків

  • Стаття 31. Звітність банків перед Фондом

  • Стаття 32. Перевірки банків

  • Стаття 33. Адміністративно-господарські санкції щодо банків за порушення законодавства про гарантування вкладів фізичних осіб

  • Стаття 34. Запровадження тимчасової адміністрації

  • Стаття 35. Вимоги до уповноваженої особи Фонду

  • Стаття 36. Наслідки запровадження тимчасової адміністрації

  • Стаття 37. Повноваження уповноваженої особи Фонду

  • Стаття 38. Заходи щодо забезпечення збереження активів банку, запобігання втрати майна та збитків банку

  • Стаття 39. План врегулювання

  • Стаття 39-1. Особливості проведення Фондом відкритого конкурсу з метою виведення неплатоспроможного банку з ринку

  • Стаття 40. Особливості передачі активів і зобов’язань неплатоспроможного банку

  • Стаття 41. Особливості продажу неплатоспроможного банку

  • Стаття 41-1. Особливості виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави

  • Стаття 42. Особливості утворення та продажу перехідного банку

  • Стаття 42-1. Особливості відчуження зобов’язань неплатоспроможного банку, що гарантуються Фондом, з виплатою премії приймаючим банком

  • Стаття 43. Фінансова підтримка з боку Фонду

  • Стаття 44. Ліквідація банку і призначення уповноваженої особи Фонду

  • Стаття 45. Оголошення про ліквідацію банку

  • Стаття 46. Наслідки початку процедури ліквідації банку

  • Стаття 47. Організація роботи уповноваженої особи Фонду

  • Стаття 48. Повноваження Фонду під час здійснення ліквідації банку

  • Стаття 49. Заходи з підготовки задоволення вимог кредиторів

  • Стаття 50. Формування ліквідаційної маси банку

  • Стаття 51. Продаж майна банку, що ліквідується

  • Стаття 52. Черговість та порядок задоволення вимог до банку, оплата витрат та здійснення платежів

  • Стаття 52-1. Збереження документів

  • Стаття 52-2. Спеціалізована установа

  • Стаття 53. Завершення ліквідації банку

  • Стаття 54. Оскарження рішень

  • Стаття 55. Співпраця та координація діяльності між Фондом та Національним банком України

  • Стаття 56. Надання інформації для Фонду

  • Стаття 57. Надання інформації для Національного банку України та інших державних органів

  • Стаття 58. Безспірне списання своєчасно не сплачених сум зборів до Фонду

  • Прикінцеві та перехідні положення

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи