10.1. Комп'ютерні мережі. Види мереж
На початку створення комп'ютерні мережі призначались та використовувались винятково як середовище передачі файлів і повідомлень електронної пошти. Сьогодні за допомогою локальних та глобальних мереж вирішуються більш складні задачі розподіленого доступу до ресурсів. Наприкінці тисячоліття були створені оболонки, що підтримують функції мережевого пошуку й доступу до розподілених інформаційних ресурсів, електронних архівів, баз даних, тощо.
З метою надання територіально-розподіленим користувачам можливості доступу до централізованих БД, а також полегшення обміну інформацією між самими користувачами за допомогою спеціальних кабелів або інших засобів зв'язку їх комп'ютери можуть об'єднуватись в комп'ютерні мережі. В залежності від способу керування мережними ресурсами розрізняють такі види мереж:
1. централізовані - за керування всіма ресурсами мережі відповідає один комп'ютер-сервер, який ідентифікує користувачів, перевіряє їх повноваження, зберігає, приймає, передає і обробляє дані. Сервери часто класифікують за їх функціями, наприклад, файл-сервер (зберігання, приймання, передача і обробка файлів даних), сервер доступу (керування доступом до мережі) і т.п.
2. децентралізовані - користувач, відповідно до своїх прав і стану мережі, самостійно визначає можливість доступу до її ресурсів.
Класифікація комп'ютерних мереж за територіальним розташуванням виглядає так: локальні, кампусні, міські, широкомасштабні і глобальні (табл.10.1).
LAN (Local Area Network) - локальна мережа. Це сукупність комп'ютерів, з' єднаних за допомогою високошвидкісного кабелю з метою спільного використання ресурсів і даних. У локальних мережах прагнуть уникати використання телефонних або інших виділених ліній для передачі даних з іншого джерела. Як правило, комп'ютери локальної мережі розташовані в тому самому будинку, на відміну від комп'ютерів регіональних або більш масштабних комп'ютерних мереж, що можуть розташовуватися в різних будинках, областях або країнах.
Локальні обчислювальні мережі (ЛОМ) поділяються на:
o зіркоподібні - роботою мережі керує один сервер, до якого під'єднані всі інші комп'ютери (рис.10.1, (а));
o шинні - комп'ютери підключаються до спільної магістралі (шини), яка забезпечує обмін інформацією (рис.10.1, (б));
o кільцеві - інформація між комп'ютерами передається по одному або двох кільцеподібних каналах зв'язку послідовно від одного комп'ютера до іншого (рис.10.2);
Рис.10.1. Структурні схеми топології локальних обчислювальних мереж
o деревовидні - окремі зіркоподібні мережі об'єднуються між собою у більші групи зі спільним центром, утворюючи дерево зв'язків. В ролі вузлів комутації найчастіше виступають високошвидкісні комутатори хаби (від. англ. hub. - центр діяльності);
o корпоративні - об'єднують у собі різні види мереж. Зв'язок між мережами і узгодження їх взаємодії здійснюється за допомогою спеціальних пристроїв, які називаються шлюзами.
Структура локальної мережі здебільшого відповідає структурі підприємства, в якому вона функціонує.
Таблиця 10.1. Класифікація комп'ютерних мереж
Мережа | Територіальне розташування |
Campus-Area Network (CAN) | кампусна мережа, яка поєднує локальні обчислювальні мережі близько розташованих будинків |
Metropolitan-Area Network (MAN) | мережа міського масштабу |
Wide-Area Network (WAN) | широкомасштабна мережа в межах області, регіону |
Global-Area Network (GAN) | об'єднує локальні мережі і комп'ютери на великій території (країна, планета). Наприклад, Інтернет. |
Інтранет (Інтранет) | Внутрішньо-корпоративна мережа, що використовує стандарти, технології і програмне забезпечення Інтернету. Її можна ізолювати від Інтернету за допомогою брандмауера |
Extranet (Екстранет) | Це Інтранет, до якого мають доступ користувачі з-поза меж корпоративної мережі. Прикладом такої мережі може бути об'єднання декількох мереж Інтранет |
За призначенням комп'ютерні мережі можна класифікувати, зокрема, як:
o інформаційні (надання інформаційного обслуговування за запитами користувачів);
o обчислювальні (для розв'язування задач користувачів з обміном даними між абонентами мережі);
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Інформаційні технології та моделювання бізнес-процесів» автора Томашевський О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „10. Інформаційні технології комп'ютерних мереж“ на сторінці 1. Приємного читання.