7.1. Поняття кредитної системи
У теорії існує два підходи до визначення суті кредитної системи:
— сукупність кредитних відносин та інститутів, які реалізують ці відносини;
— сукупність банків і спеціалізованих кредитно-фінансових інститутів, які здійснюють мобілізацію грошових ресурсів і надають позики.
Однак у другому підході є такі недоліки:
— немає основи об'єднання банківської та парабанківської систем;
— відсутня мотивація об'єднання установ у пара-банківську систему;
— не всі парабанківські установи здійснюють позикові операції.
Структура кредитної системи країн з розвинутою ринковою економікою подана на рис. 7.1.
Рис. 7.1. Структура кредитної системи країн з розвинутою економікою
Економічною основою функціонування кредитної системи є кредитні відносини, що виникають у господарському обігу в зв'язку з незбігом у часі витрат суб'єктів господарювання й отримання ними виручених від реалізації продукції коштів. Унаслідок цього в одних підприємств виникає потреба в додаткових коштах для фінансування процесу виробництва, а в інших з'являється значна сума тимчасово вільних коштів.
Розв'язання цього протиріччя можливе за допомогою інститутів кредитної системи, в яких акумулюються тимчасово вільні кошти одних суб'єктів ринку і надаються в тимчасове користування іншим, що відповідає економічним і соціальним потребам суспільства загалом.
Необхідність і передумови кредитної системи як центральної ланки економіки ґрунтуються: з одного боку — на розвитку виробництва та розширенні торгівлі, що зумовлюють зростання обсягів грошового обігу, а звідси — необхідність його організації; з іншого — виникає необхідність у специфічній формі підприємницької діяльності, пов'язаної з накопиченням і розподілом тимчасово вільних коштів суб'єктів ринку. В зв'язку з цим і виникли інститути кредитної системи, котрі поділяються на три великі групи: центральні банки, комерційні банки і спеціалізовані кредитно-фінансові установи (парабанки).
7.2. Банківська система: принципи побудови, цілі та механізм функціонування
7.3. Центральні банки, їх функції та операції
В умовах ринкової економіки центральні банки, зазвичай, є установами юридично незалежними від виконавчих органів влади, їх головне призначення — забезпечення стійкості національної грошової одиниці й регулювання та координація діяльності грошово-кредитної сфери. У своїй діяльності центральні банки мають керуватися лише державними інтересами та чинним законодавством.
Можна виділити такі основні функції, притаманні центральному банку:
— грошово-кредитне регулювання економіки;
— емісійна функція;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Гроші та кредит» автора Алєксєєв І.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 7. КРЕДИТНІ СИСТЕМИ“ на сторінці 1. Приємного читання.