Розділ «Стаття 54. Спеціальні правила доступу до нової інфраструктури»

ЗУ "Про ринок природного газу"

Розділ X ФІНАНСОВЕ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЛІЦІЇ

1. За зверненням інвестора Регулятор приймає рішення про незастосування однієї або декількох вимогчастин першої - третьоїтавосьмої статті 19,статей 23,56цього Закону щодо нового об’єкта газової інфраструктури (транскордонного газопроводу, установки LNG, газосховища) або у випадку незастосуваннястатті 23цього Закону - щодо інвестора у новий об’єкт у разі виконання всіх таких умов:

1) інвестиція в новий об’єкт сприятиме розвитку конкуренції на ринку природного газу та безпеці постачання природного газу;

2) внаслідок рівня комерційного ризику такої інвестиції за відсутності рішення про незастосування окремих вимог цього Закону відповідно до цієї статті інвестиція в новий об’єкт не буде здійснена;

3) інвестор і оператор газотранспортної або газорозподільної системи, до якої буде приєднаний новий об’єкт, будуть двома різними юридичними особами;

4) доступ до нового об’єкта здійснюватиметься на платній основі;

5) рішення про незастосування окремих вимог цього Закону відповідно до положень цієї статті не буде чинити негативного впливу на конкуренцію, ефективне функціонування ринку природного газу, належне функціонування газотранспортної або газорозподільної системи, до якої буде приєднаний новий об’єкт.

2. На підставі частини першої цієї статті Регулятор приймає рішення про незастосування однієї або декількох вимогчастин першої - третьоїтавосьмої статті 19абостатті 56цього Закону до всієї або частини потужності нового об’єкта.

3. Рішення Регулятора про незастосування окремих вимог цього Закону відповідно до цієї статті має передбачати визначений строк його дії. Таке рішення розміщується на веб-сайті Регулятора.

У рішенні про незастосування окремих вимог цього Закону відповідно до цієї статті Регулятор зобов’язаний передбачити правила розподілу потужності та врегулювання перевантажень нового об’єкта (або частини потужності нового об’єкта, як це передбачено частиною другою цієї статті). Такі правила повинні містити обов’язок власника (власників) такого об’єкта щодо забезпечення доступу до нього (зокрема шляхом передачі іншим суб’єктам ринку природного газу прав щодо доступу до нового об’єкта) у разі, якщо право користування потужністю нового об’єкта не було реалізоване. З цією метою Регулятор проводить процедуру попереднього збору заявок від суб’єктів ринку природного газу, зацікавлених в отриманні доступу до нового об’єкта.

4. На підставі частини першої цієї статті Регулятор може прийняти рішення про незастосування окремих вимог цього Закону відповідно до цієї статті щодо реконструйованого об’єкта (або частини потужності такого об’єкта, як це передбачено частиною другою цієї статті) або про незастосуваннястатті 23до інвестора у новий об’єкт, якщо в результаті проведеної реконструкції потужність такого об’єкта буде істотно збільшена або буде забезпечено нове джерело надходження природного газу.

5. У разі якщо передбачено, що новий об’єкт буде знаходитися на території більш як однієї держави - сторони Енергетичного Співтовариства, під час прийняття рішення відповідно до частини першої цієї статті Регулятор зобов’язаний співпрацювати з національними регуляторами енергетики таких держав (далі - зацікавлені національні регулятори енергетики).

Протягом шести місяців з дня подання інвестором останнього звернення до зацікавлених національних регуляторів енергетики (у тому числі Регулятора) на підставі положення національного законодавства цієї держави, яким впроваджується стаття 36 Директиви 2009/73/ЄС, Регулятор розглядає звернення інвестора з урахуванням висновку Ради регуляторних органів Енергетичного Співтовариства.

У разі якщо протягом вищезазначеного строку Регулятор не досягне консенсусу із зацікавленими національними регуляторами енергетики щодо спільного рішення з питань, передбачених частинами першою - четвертою цієї статті, Регулятор зобов’язаний прийняти рішення, яке відповідатиме рішенню Ради регуляторних органів Енергетичного Співтовариства щодо відповідного звернення інвестора.

Регулятор спільно із зацікавленими національними регуляторами енергетики може подати клопотання про продовження Радою регуляторних органів Енергетичного Співтовариства строку для узгодження спільного рішення на додаткові три місяці.

6. Регулятор повідомляє Секретаріату Енергетичного Співтовариства про всі запити, надані відповідно до частини першої цієї статті.

Рішення Регулятора, прийняте відповідно до частини першої цієї статті, надається Секретаріату Енергетичного Співтовариства разом із такою супровідною інформацією:

1) детальне юридичне обґрунтування прийнятого рішення;

2) фінансова та інша інформація, на підставі якої було прийнято рішення;

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «ЗУ "Про ринок природного газу"» автора Верховна Рада України на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Стаття 54. Спеціальні правила доступу до нової інфраструктури“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  •  Цей Закон визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.

  • Стаття 1. Визначення термінів

  • Стаття 2. Правова основа ринку природного газу

  • Стаття 3. Принципи функціонування ринку природного газу

  • Стаття 4. Державне регулювання, формування та реалізація державної політики на ринку природного газу

  • Стаття 5. Заходи з безпеки постачання природного газу

  • Стаття 6. Національний план дій

  • Стаття 7. Моніторинг безпеки постачання природного газу

  • Стаття 8. Технічні норми та стандарти безпеки на ринку природного газу

  • Стаття 9. Ліцензування господарської діяльності на ринку природного газу

  • Стаття 10. Регіональне співробітництво

  • Стаття 11. Спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу

  • Стаття 12. Правила постачання природного газу

  • Стаття 13. Права та обов’язки споживача

  • Стаття 14. Особливості реалізації права на зміну постачальника

  • Стаття 15. Постачальник "останньої надії"

  • Стаття 16. Захист вразливих споживачів

  • Стаття 17. Обов’язки щодо збереження інформації

  • Стаття 18. Приладовий облік природного газу

  • Стаття 19. Загальні правила доступу до газотранспортних та газорозподільних систем, газосховищ, установки LNG

  • Стаття 20. Оператор газотранспортної системи

  • Стаття 21. Особливості реалізації права власності держави на газотранспортну систему

  • Стаття 22. Права та обов’язки оператора газотранспортної системи

  • Стаття 23. Загальні вимоги про відокремлення і незалежність оператора газотранспортної системи (модель відокремлення OU)

  • Стаття 24. Сертифікація оператора газотранспортної системи

  • Стаття 25. Моніторинг дотримання вимог про відокремлення і незалежність оператора газотранспортної системи

  • Стаття 26. Сертифікація суб’єкта господарювання, контроль над яким здійснює особа (особи) з держави (держав), що не є стороною Енергетичного Співтовариства, або держава (держави), що не є стороною Енергетичного Співтовариства

  • Стаття 27. Особливі вимоги про відокремлення і незалежність оператора газотранспортної системи (модель відокремлення ISO)

  • Стаття 28. Обов’язки оператора газотранспортної системи (модель відокремлення ISO) та власника газотранспортної системи

  • Стаття 29. Незалежність власника газотранспортної системи

  • Стаття 30. Інвестиційне планування щодо газотранспортної системи

  • Стаття 31. Програма відповідності та контролер

  • Стаття 32. Послуги транспортування природного газу

  • Стаття 33. Кодекс газотранспортної системи

  • Стаття 34. Основні принципи розподілу потужності та врегулювання перевантажень газотранспортної системи

  • Стаття 35. Основні принципи балансування

  • Стаття 36. Обов’язок щодо розміщення інформації

  • Стаття 37. Оператор газорозподільної системи

  • Стаття 38. Права та обов’язки оператора газорозподільної системи

  • Стаття 39. Вимоги про відокремлення і незалежність оператора газорозподільної системи

  • Стаття 40. Послуги розподілу природного газу

  • Стаття 41. Кодекс газорозподільних систем

  • Стаття 42. Розвиток газорозподільної системи

  • Стаття 43. Обов’язок щодо розміщення інформації

  • Стаття 44. Оператор газосховища

  • Стаття 45. Особливості реалізації права власності держави на підземні газосховища

  • Стаття 46. Права та обов’язки оператора газосховища

  • Стаття 47. Вимоги про відокремлення і незалежність оператора газосховища

  • Стаття 48. Особливості визначення плати за послуги зберігання (закачування, відбору) природного газу

  • Стаття 49. Кодекс газосховища

  • Стаття 50. План розвитку газосховища

  • Стаття 51. Основні принципи розподілу потужності та врегулювання перевантажень газосховища

  • Стаття 52. Обов’язок щодо розміщення інформації

  • Стаття 53. Оператор установки LNG

  • Стаття 54. Спеціальні правила доступу до нової інфраструктури
  • Стаття 55. Спеціальні правила доступу у разі зобов’язання "бери або плати"

  • Стаття 56. Доступ до газопроводів, що становлять частину інфраструктури родовища нафти і газу

  • Стаття 57. Особливості обліку та звітності суб’єктів ринку природного газу

  • Стаття 58. Порядок розгляду скарг та вирішення спорів

  • Стаття 59. Відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку природного газу

  • Прикінцеві та перехідні положення

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи