Розділ «Стаття 5. Гарантії незалежності Регулятора»

ЗУ "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг"

Розділ IV ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗДІЙСНЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ ФОНДУ ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ

1. Під час виконання своїх функцій та повноважень відповідно до закону Регулятор діє самостійно та незалежно від будь-якого іншого органу державної влади, іншого державного органу, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, суб’єктів господарювання, а також політичних партій, громадських об’єднань, професійних спілок чи їх органів.

2. Члени Регулятора, інші посадові особи Регулятора діють незалежно. Будь-які письмові чи усні вказівки, розпорядження, доручення органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, суб’єктів господарювання, політичних партій, громадських об’єднань, професійних спілок чи їх органів, а також інших осіб, що стосуються виконання членами Регулятора, його посадовими особами своїх функцій і повноважень відповідно до закону, є незаконним впливом.

Органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, суб’єктам господарювання, політичним партіям, громадським об’єднанням, професійним спілкам та їх органам забороняється втручатися у процеси державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Особи, які здійснюють незаконний вплив на процес виконання членами Регулятора, його посадовими особами своїх функцій і повноважень, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

3. Рішення Регулятора не підлягають погодженню органами державної влади, крім випадків, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.

Рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.

4. Регулятор має достатньо людських та фінансових ресурсів для виконання своїх завдань відповідно до цього Закону та інших законів. Регулятор самостійно розподіляє кошти, виділені Регулятору на відповідний рік, та розпоряджається ними.

5. Члени Регулятора, інші посадові особи Регулятора діють незалежно від приватних інтересів. Вони не мають права бути власниками корпоративних прав будь-яких суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно доЗакону України"Про запобігання корупції".

Регулятор затверджує правила професійної етики, що застосовуються до членів Регулятора, працівників центрального апарату і територіальних органів Регулятора. Правила професійної етики, зокрема, повинні містити:

1) вимоги щодо проведення членами Регулятора зустрічей з представниками суб’єктів, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та/або суб’єктів, пов’язаних з ними відносинами контролю, з питань провадження такими суб’єктами діяльності за участю не менше двох інших членів Регулятора або керівників структурних підрозділів, а в разі проведення зустрічей працівниками центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора - за участю не менше двох інших працівників;

2) зобов’язання повідомляти членами Регулятора, працівниками центрального апарату і територіальних органів Регулятора про наявність конфлікту інтересів у процесі виконання ними службових повноважень.

Вимоги цієї статті не обмежують право Регулятора на співпрацю з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування та не обмежують діюстатей 15і16цього Закону.


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «ЗУ "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг"» автора Верховна Рада України на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Стаття 5. Гарантії незалежності Регулятора“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  •  Цей Закон визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

  • Стаття 1. Статус Регулятора

  • Стаття 2. Сфера діяльності Регулятора

  • Стаття 3. Мета, форми діяльності Регулятора та його основні завдання

  • Стаття 4. Основні принципи діяльності Регулятора

  • Стаття 5. Гарантії незалежності Регулятора
  • Стаття 6. Відносини Регулятора з Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, іншими органами державної влади

  • Стаття 7. Правомочність члена Регулятора

  • Стаття 8. Особливості призначення, припинення повноважень та правового статусу членів Регулятора

  • Стаття 9. Голова Регулятора

  • Стаття 10. Обмеження, що застосовуються до членів Регулятора, працівників центрального апарату і територіальних органів Регулятора

  • Стаття 11. Фінансування діяльності Регулятора

  • Стаття 12. Оплата праці членів Регулятора, працівників центрального апарату і територіальних органів Регулятора

  • Стаття 13. Порядок сплати внесків на регулювання

  • Стаття 14. Порядок організації роботи Регулятора та прийняття рішень

  • Стаття 15. Порядок підготовки рішень Регулятора, що мають ознаки регуляторних актів

  • Стаття 16. Проведення відкритого обговорення проектів рішень Регулятора

  • Стаття 17. Функції та повноваження Регулятора

  • Стаття 18. Питання транскордонної торгівлі

  • Стаття 19. Особливості здійснення державного контролю на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг

  • Стаття 20. Моніторинг ринків у сферах енергетики та комунальних послуг

  • Стаття 21. Розгляд скарг та врегулювання спорів

  • Стаття 22. Відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг

  • Стаття 23. Відповідальність Регулятора

  • Стаття 24. Відкритість діяльності Регулятора

  • Прикінцеві та перехідні положення

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи