Розділ «Стаття 20. Дозвільний порядок провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, та режим секретності»

ЗУ "Про державну таємницю"

Розділ IV ОХОРОНА ДЕРЖАВНОЇ ТАЄМНИЦІ

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

Надання дозволу здійснюється на підставі заявок державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій та результатів спеціальної експертизи щодо наявності умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею. З метою визначення наявності умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, Служба безпеки України може створювати спеціальні експертні комісії, до складу яких включати фахівців державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій за погодженням з їх керівниками. Результати спеціальної експертизи щодо наявності умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, оформляються відповідним актом.

Дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, надається державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям за результатами спеціальної експертизи за умови, що вони:

відповідно до компетенції, державних завдань, програм, замовлень, договорів (контрактів) беруть участь у діяльності, пов'язаній з державною таємницею;

мають приміщення для проведення робіт, пов'язаних з державною таємницею, сховища для зберігання засекречених документів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, що відповідають вимогам щодо забезпечення секретності зазначених робіт, виключають можливість доступу до них сторонніх осіб, гарантують збереження носіїв секретної інформації;

додержуються передбачених законодавством вимог режиму секретності робіт та інших заходів, пов'язаних з використанням секретної інформації, порядку допуску осіб до державної таємниці, прийому іноземних громадян, а також порядку здійснення технічного та криптографічного захисту секретної інформації; { Абзац четвертий частини третьої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2432-VI від 06.07.2010 }

мають режимно-секретний орган, якщо інше не передбачено цим Законом.

Керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею, мають бути обізнані з чинним законодавством про державну таємницю.

Термін дії дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, встановлюється Службою безпеки України і не може перевищувати 5 років. Його тривалість залежить від обсягу робіт (діяльності), що здійснюються державним органом, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією, ступеня секретності та обсягу пов'язаних з цими роботами (діяльністю) відомостей, що становлять державну таємницю, а також категорії режиму секретності.

{ Частина п'ята статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2432-VI від 06.07.2010 }

Дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, не надається, якщо відсутні умови для провадження такої діяльності, передбачені цією статтею, а також якщо керівник підприємства, установи, організації не є громадянином України або не має допуску до державної таємниці.

{ Статтю 20 доповнено новою частиною згідно із Законом N 2432-VI від 06.07.2010 }

Дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, може бути скасований або його дія може бути зупинена Службою безпеки України на підставі акта проведеної нею перевірки, висновки якого містять дані про недодержання державним органом, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією умов, передбачених цією статтею.

{ Частина сьома статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2432-VI від 06.07.2010 }

Державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею, за результатами спеціальної експертизи надаються відповідні категорії режиму секретності (перша, друга або третя), що зазначаються Службою безпеки України у дозволах на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

{ Частина восьма статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2432-VI від 06.07.2010 }

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, яким надано зазначений у цій статті дозвіл, набувають права на доступ до конкретної секретної інформації згідно з рішенням державних органів, уповноважених державним експертом з питань таємниць приймати такі рішення. За погодженням з цими органами здійснюється передача секретної інформації або її матеріальних носіїв державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам і організаціям, які мають дозвіл на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

Порядок надання, переоформлення, зупинення та поновлення дії або скасування дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, форма акта спеціальної експертизи щодо наявності умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, форма дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, та категорії режиму секретності встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «ЗУ "Про державну таємницю"» автора Верховна Рада України на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Стаття 20. Дозвільний порядок провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, та режим секретності“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Стаття 1. Визначення термінів

  • Стаття 2. Законодавство України про державну таємницю

  • Стаття 3. Сфера дії Закону

  • Стаття 4. Державна політика щодо державної таємниці

  • Стаття 5. Компетенція державних органів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у сфері охорони державної таємниці

  • Стаття 6. Реалізація прав на секретну інформацію та її матеріальні носії

  • Стаття 7. Фінансування витрат на здійснення діяльності, пов'язаної з державною таємницею

  • Стаття 8. Інформація, що може бути віднесена до державної таємниці

  • Стаття 9. Державні експерти з питань таємниць

  • Стаття 10. Порядок віднесення інформації до державної таємниці

  • Стаття 11. Рішення державного експерта з питань таємниць

  • Стаття 12. Звід відомостей, що становлять державну таємницю

  • Стаття 13. Строк дії рішення про віднесення інформації до державної таємниці

  • Стаття 14. Зміна ступеня секретності інформації та скасування рішення про віднесення її до державної таємниці

  • Стаття 15. Засекречування та розсекречування матеріальних носіїв інформації

  • Стаття 16. Строк засекречування матеріальних носіїв інформації

  • Стаття 17. Оскарження рішення щодо засекречування матеріальних носіїв інформації

  • Стаття 18. Основні організаційно-правові заходи щодо охорони державної таємниці

  • Стаття 19. Єдині вимоги до матеріальних носіїв секретної інформації

  • Стаття 20. Дозвільний порядок провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, та режим секретності
  • Стаття 21. Режимно-секретні органи

  • Стаття 22. Допуск громадян до державної таємниці

  • Стаття 23. Відмова у наданні допуску до державної таємниці

  • Стаття 24. Перевірка громадян у зв'язку з допуском їх до державної таємниці

  • Стаття 25. Оскарження громадянином відмови у наданні допуску до державної таємниці

  • Стаття 26. Переоформлення допуску до державної таємниці, підвищення або зниження його форми та скасування

  • Стаття 27. Доступ громадян до державної таємниці

  • Стаття 28. Обов'язки громадянина щодо збереження державної таємниці

  • Стаття 29. Обмеження прав у зв'язку з допуском та доступом до державної таємниці

  • Стаття 30. Компенсація громадянам у зв'язку з виконанням робіт, які передбачають доступ до державної таємниці

  • Стаття 31. Обмеження на оприлюднення секретної інформації

  • Стаття 32. Обмеження щодо передачі державної таємниці іноземній державі чи міжнародній організації

  • Стаття 33. Обмеження, пов'язані з державною таємницею, щодо перебування і діяльності в Україні іноземців, осіб без громадянства та іноземних юридичних осіб, а також розташування та переміщення об'єктів і технічних засобів, що їм належать

  • Стаття 34. Особливості здійснення державними органами їх функцій щодо державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею

  • Стаття 35. Технічний та криптографічний захисти секретної інформації

  • Стаття 36. Оперативно-розшукові заходи щодо охорони державної таємниці

  • Стаття 37. Контроль за забезпеченням охорони державної таємниці

  • Стаття 38. Нагляд за додержанням законодавства про державну таємницю

  • Стаття 39. Відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю

  • Прикінцеві положення

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи