1. Поняття адміністративно-процесуального права та адміністративного процесу.
2. Види адміністративних проваджень.
3. Стадії адміністративного процесу (адміністративного провадження).
Перед тим як розпочати вивчення цієї теми учень з попереднього навчального матеріалу повинен знати, що наявність матеріальних норм сама по собі не означає завершеності циклу адміністративно-правового регулювання. Для ефективності такого впливу на суспільні відносини необхідно існування норм, які забезпечували б матеріальні норми, механізм дії правових актів, орієнтували ці норми на досягнення правової мети.
Особливістю вивчення зазначеної теми є те, що адміністративне право на відміну від інших галузей права (кримінального, цивільного), включає як матеріальні, так і процесуальні адміністративні норми [15, с.48]. Тобто адміністративно-процесуальне право виступає як підгалузь адміністративного права. На сьогодні можна стверджувати, що в Україні розвивається адміністративно-процесуальне право як самостійна галузь права, що характеризується своїм предметом і методом, своєю нормативно-правовою базою.
Учню необхідно усвідомити, що адміністративно-процесуальне право являє собою систему адміністративно-процесуальних норм, які регулюють суспільні відносини, пов'язані з розглядом і вирішенням конкретних адміністративних справ.
На сьогодні норми адміністративно-процесуального права України містяться у численним нормативних актах, мають різну юридичну силу. Ідея ж їх кодифікації, яка зародилася ще у 50-ті рр. XX ст., залишається не реалізованою [21, с.103].
1. Поняття адміністративно-процесуального права та адміністративного процесу
2. Види адміністративних проваджень
Про багатофункціональність адміністративного процесу вказує численна кількість проваджень, які складають його зміст.
Окремо взяте адміністративне провадження є первинним і основним компонентом структури адміністративного процесу.
Кількість конкретний адміністративних проваджень надзвичайно велика, внаслідок чого повний перелік проваджень практично неможливий. Більш того, практика державного управління викликає до життя нові їх види. Тільки за останні роки з'явилися провадження: по одержанню субсидій; по ліцензуванню діяльності підприємств; по оформленню спеціальних економічних зон; приватизації житла та інші. Кожне з яких має специфічні риси або ознаки, які зумовлені характером справи, що вирішується, правовим статусом суб'єктів, які беруть участь у процесі, особливостями правовідносин, цілями, що ставляться [18, с.328].
Класифікувати провадження можна за наступними критеріями [3, с.190]:
- За функціональною ознакою в структурі адміністративного процесу можуть бути виділені:
- провадження, що носять установчий характер (провадження по утворенню державних органів, суб'єктів підприємницької діяльності);
- провадження, що мають правотворчий характер (провадження по відпрацюванню та прийняттю нормативних актів);
- правоохоронні провадження (провадження в справах про адміністративні правопорушення, провадження по скаргах громадян);
- правонаділяючі провадження (провадження по реалізації контрольно-наглядових повноважень).
За індивідуально-конкретними справами система адміністративних проваджень може бути подана таким чином:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Адміністративне право» автора Автор невідомий на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 9. АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПРОЦЕС ТА ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА АДМІНІСТРАТИВНИХ ПРОВАДЖЕНЬ“ на сторінці 1. Приємного читання.