Розділ «Еразм Роттердамський (Біографічна довідка)»

Похвала Глупоті

(Біографічна довідка)

Еразм Роттердамський (справжнє ім’я та прізвище Герхард Герхадс) народився 28 жовтня 1466 або, за іншими даними, 1465, 1467, 1469 р. в Роттердамі в бюргерській родині. Рано осиротівши, талановитий і працьовитий хлопчина змушений був самотужки здобувати освіту й улаштовуватися в житті. П’ять років провів у монастирі, які використав для оволодіння культурою античного світу. Згодом пройшов курс навчання в Паризькому університеті. В Італії (Турін) отримав ступінь доктора богослов’я. Дружив з Томасом Мором, видатним англійським мислителем і державним діячем.

Еразм Роттердамський відіграв визначну роль у формуванні європейської гуманістичної думки. Блискучий знавець класичних старожитностей, грецької і латинської мов, він прокоментував спадщину відомих античних авторів з питань політики, культури, релігії. Крім всесвітньо відомої «Похвали Глупоті», написав «Домашні бесіди» (діалоги морально-дидактичного характеру, 1518), «Про свободу волі» (1524), «Мова, або Про вживання мови на добро і на шкоду» (1525) та ін. Залишилася колосальна епістолярна спадщина Еразма, в якій налічується понад дві тисячі листів. В одному з них — від 10.05.1521 р. до Йонаса Йодака — він писав про своє прагнення бути корисним різним народам, зокрема й рутенам, тобто українцям.

Чи не всі тогочасні монархи Європи, бажаючи прихилити його на свій бік, запрошували славетного мислителя до себе, але він залишався вірним собі — ні за які житейські блага не міняти своєї духовної свободи. Помер геніальний сатирик 12 липня 1536 р. в Базелі (Швейцарія).

В Україні твори Еразма Роттердамського перекладали з 16 століття, вивчали в Києво-Могилянській академії. До його спадщини зверталися Єпіфаній Славинецький, Іван Вишенський, Феофан Прокопович, Мелетій Смотрицький, Григорій Сковорода.

Книжкою геніального американського сміхотворця Марка Твена «Як мене обирали в губернатори» видавництво «Толока» розпочало цього року випуск 50-томної серії шедеврів світової сатирично-гумористичної літератури — «Весела планета». Це наймасштабніший в Україні видавничий проект щодо ознайомлення українського читача з вершинними досягненнями в популярному жанрі. 1969 року вже була спроба зрушити з місця цю конче потрібну для національної культури справу. Взялися за неї тоді славні ентузіасти з видавництва «Дніпро», яким керував незабутній Олександр Іларіонович Бандура, видатний фахівець видавничої справи і щирий український патріот.

Їхня серія «Зарубіжна сатира і гумор» з огляду на відомі ідеологічні передумови виявилася не всеохопною, а 1986 року взагалі припинилася на 21 томі. І все одно те, що вже було зроблено на той час, можна розцінити як творчий подвиг! Інтерпретували зарубіжну сатиру й гумористику рідною мовою великі майстри художнього перекладу — імена Юрія Лісняка, Ростислава Доценка, Івана Дзюба, Петра Соколовського, Сидора Сакидона, Клима Забарила, Євгена Поповича, Івана Ющука, Василя Мисика говорять самі за себе.

Серія «Весела планета» заснована 2012 року відомим журналістом, критиком і літературознавцем Юрієм Цековим. Виходитиме вона у видавництві «Толока» впродовж найближчих п’яти років, охопивши доробок найвидатніших майстрів сатири та гумору. Книжка, яку ви тримаєте в руках, є четвертою в серії.

Сміх, як зауважив колись Віктор Гюго — це сонце, яке зганяє зиму з людського обличчя. Тож сміймося і весніймо духом. Попереду — вирішальна битва за Україну, котра жадає молодої сили, весняного шаленства, мудрої прозірливості та переможного сміху.


Вітаємо, ви успішно прочитали книгу!


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Похвала Глупоті» автора Еразм Роттердамський на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Еразм Роттердамський (Біографічна довідка)“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи